Οι Οικολόγοι ΠΡΑΣΙΝΟΙ χαιρετίζουμε την πρόσφατη υπογραφή, επιτέλους, της πρώτης προγραμματικής σύμβασης μεταξύ του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων (ΥΠΑΑΤ) και της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας η οποία αφορά στη συγκρότηση των Διαχειριστικών Σχεδίων Βόσκησης (ΔΣΒ) της Περιφέρειας, έστω και μετά από ενάμιση χρόνο διακυβέρνησης.
Με τα εν λόγω ΔΣΒ στηρίζεται η εκτατική και βιολογική κτηνοτροφία με ελεύθερη βόσκηση ζώων, για πρώτη φορά, σε θαμνολίβαδα και δασολίβαδα εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα την αειφορική διαχείρισή τους.
Πρόκειται για την Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) 1058/71977/2017, η οποία συντάχθηκε σε συνεργασία με τους Οικολόγους ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ, όταν συμμετείχαν στο ΥΠΑΑΤ της προηγούμενης Κυβέρνησης. Δυστυχώς, η εφαρμογή της ΚΥΑ αντιμετώπισε τότε την απροθυμία των Περιφερειών στην υλοποίηση και δεν προχώρησε.
Χαιρόμαστε λοιπόν που η κυβέρνηση υιοθετεί δράσεις των Οικολόγων ΠΡΑΣΙΝΩΝ και εκπληρώνει τη θεσμική υποχρέωση της χώρας, έστω και με καθυστέρηση.
![Δικαίωση για τους Οικολόγους ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ και για τα Διαχειριστικά Σχέδια Βόσκησης](https://cdn.agrocapital.gr/Multimedia/static/teaser_lg/2018/03/5971aa36-df99-4c60-82b1-8bf07d287114.jpg?v=637278590400000000)
Δικαίωση για τους Οικολόγους ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ και για τα Διαχειριστικά Σχέδια Βόσκησης